ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6168832
*
nr 616 8832
Spegel
med konsol, Nyrokoko, höjd: 170 + 75
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 december 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/12 12:22:22
1
Vinnande bud
14/12 14:06:58
2
2.100 kr
14/12 14:07:11
2
2.300 kr
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol nyrokoko spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:49
-
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:17
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:02
*
Spegel
nr 616 8832
Spegel
med konsol, Nyrokoko, höjd: 170 + 75
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 december 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/12 12:22:22 | 1 | Vinnande bud |
14/12 14:06:58 | 2 | 2.100 kr |
14/12 14:07:11 | 2 | 2.300 kr |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol nyrokoko spegel speglar
-
6089 Golvspegel
vippbar, mässing. Bredd: 59 cm, höjd: 150 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:49 -
4151 Pelarbord
med rakspegel. Höjd: 165 ca
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:17 -
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:38
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:38 -
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:02